I 290 WB over HWY Plantation ST
Fair Condition59 years old38,485 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 1.9 Mi. E. Of I-190 |
| Carries | I 290 WB |
| Crosses | HWY Plantation ST |
| Coordinates | 42.29337, -71.76090 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 113.8 ft (34.7 m) |
| Max Span | 106.0 ft (32.3 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 593.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 38,485 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441141TNDOTNBI |