I 290 EB over HWY Colby Av
Fair Condition59 years old47,092 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 0.3 Mi S Of Lincoln St. |
| Carries | I 290 EB |
| Crosses | HWY Colby Av |
| Coordinates | 42.29052, -71.77682 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 478.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 47,092 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | W441131TKDOTNBI |