HWY W Mountn ST over I 190
Fair Condition51 years old13,132 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | Mm3.2 .6 Mi. W. Of St-12 |
| Carries | HWY W Mountn ST |
| Crosses | I 190 |
| Coordinates | 42.32711, -71.80426 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 95.8 ft (29.2 m) |
| Deck Width | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Area | 1139.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,132 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441201XEDOTNBI |