HWY Frontage RD over I 190
Fair Condition51 years old10,500 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .3 Mi So. Of West Mtn St. |
| Carries | HWY Frontage RD |
| Crosses | I 190 |
| Coordinates | 42.32153, -71.80327 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 223.1 ft (68 m) |
| Max Span | 107.9 ft (32.9 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 809.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,500 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | W441181XDDOTNBI |