St146 /st122a/nb over Water Blackstone River
Good Condition29 years old21,856 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | .4 M. N. Of Millbury T.l. |
| Carries | St146 /st122a/nb |
| Crosses | Water Blackstone River |
| Coordinates | 42.22132, -71.78658 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 250.0 ft (76.2 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 990.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,856 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W44146AHGDOTNBI |