HWY Blkstn Rv RD over St146 /st122a
Good Condition25 years old4,178 vehicles/day
Location
| State | Massachusetts |
| County | Worcester |
| Location | 40 Ft W Of Ballard ST |
| Carries | HWY Blkstn Rv RD |
| Crosses | St146 /st122a |
| Coordinates | 42.22791, -71.78633 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 126.6 ft (38.6 m) |
| Max Span | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Width | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Area | 833.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,178 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | W44157AP1DOTNBI |