36th Street over Indian Bend Wash
Good Condition26 years old4,480 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 200 Ft S Of Sweetwater Av |
| Carries | 36th Street |
| Crosses | Indian Bend Wash |
| Coordinates | 33.60340, -112.00450 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 113.8 ft (34.7 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 51.2 ft (15.6 m) |
| Deck Area | 541.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,480 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10212 |