Cactus RD over SR 51
Good Condition28 years old49,292 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 10.53 N/i 10 |
| Carries | Cactus RD |
| Crosses | SR 51 |
| Coordinates | 33.59700, -112.00980 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 190.0 ft (57.9 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 158.1 ft (48.2 m) |
| Deck Area | 2790.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 49,292 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 02455 |