M-72|m-93 over Au Sable River
Fair Condition33 years old11,731 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | In Grayling |
| Carries | M-72|m-93 |
| Crosses | Au Sable River |
| Coordinates | 44.65802, -84.72608 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Width | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Area | 346.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,731 (2007) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002053 |