M-72 over S Br Au Sable River
Fair Condition68 years old2,140 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | 4.4 Mi W Of Oscoda Col |
| Carries | M-72 |
| Crosses | S Br Au Sable River |
| Coordinates | 44.61426, -84.45613 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 223.8 ft (68.2 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 770.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,140 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002054 |