Wakeley Bridge RD over Au Sable River
Good Condition4 years old648 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | 10.5 Mi E Of Grayling |
| Carries | Wakeley Bridge RD |
| Crosses | Au Sable River |
| Coordinates | 44.66027, -84.50723 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 62.7 ft (19.1 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 423.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 648 (2019) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000002069 |