Stephan Bridge RD over Au Sable River
Fair Condition126 years old560 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | 7.0 Mi NE Of Grayling |
| Carries | Stephan Bridge RD |
| Crosses | Au Sable River |
| Coordinates | 44.67963, -84.57720 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 167.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1960) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 560 (2013) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000002067 |