Chase Bridge RD over S Br Au Sable River
Fair Condition58 years old286 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | 18.0 Mi SE Of Grayling |
| Carries | Chase Bridge RD |
| Crosses | S Br Au Sable River |
| Coordinates | 44.54073, -84.55059 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 171.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 286 (1985) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000002068 |