Steckert Bridge RD over South Branch Au Sable
Fair Condition47 years old150 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | 10 Mi SE Of Grayling |
| Carries | Steckert Bridge RD |
| Crosses | South Branch Au Sable |
| Coordinates | 44.53226, -84.58929 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 55.8 ft (17 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 164.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (1981) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000002078 |