Route 420 over Escanaba River
Fair Condition52 years old1,539 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 2 Mi West Of Gladstone |
| Carries | Route 420 |
| Crosses | Escanaba River |
| Coordinates | 45.84058, -87.08870 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 244.4 ft (74.5 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 841.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,539 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002120 |