Us-2 Eb|us-41 NB over Canadian National Rr
Fair Condition56 years old4,661 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | E Lts Of Gladstone |
| Carries | Us-2 Eb|us-41 NB |
| Crosses | Canadian National Rr |
| Coordinates | 45.85991, -87.02565 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 187.7 ft (57.2 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 737.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,661 (2007) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002103 |