County Road J 11 over Ogontz River
Fair Condition63 years old4 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 4 Mi W 0.5 Mi S Nahma Jct |
| Carries | County Road J 11 |
| Crosses | Ogontz River |
| Coordinates | 45.89003, -86.78878 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Frame |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 55 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002154 |