Us-2 over Sturgeon River
Good Condition54 years old3,462 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 0.3 Mi E Nahma Junction |
| Carries | Us-2 |
| Crosses | Sturgeon River |
| Coordinates | 45.89527, -86.70367 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 504.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,462 (2007) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002093 |