M-95 over Menominee River
Fair Condition53 years old5,620 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Dickinson |
| Location | 1.7 Mi S Of Kingsford |
| Carries | M-95 |
| Crosses | Menominee River |
| Coordinates | 45.78562, -88.08215 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 327.8 ft (99.9 m) |
| Max Span | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 1098.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,620 (2007) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002173 |