Us-141 over Menominee River
Good Condition15 years old8,000 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Dickinson |
| Location | At Wisconsin State Line |
| Carries | Us-141 |
| Crosses | Menominee River |
| Coordinates | 45.79292, -88.00613 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 520.0 ft (158.5 m) |
| Max Span | 128.6 ft (39.2 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 2662.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,000 (2011) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002186 |