Us-2|us-141 over Menominee River
Fair Condition45 years old6,759 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Dickinson |
| Location | 4.5 Mi NW Iron Mountain |
| Carries | Us-2|us-141 |
| Crosses | Menominee River |
| Coordinates | 45.86620, -88.07398 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 313.6 ft (95.6 m) |
| Max Span | 103.3 ft (31.5 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1367.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,759 (2007) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002178 |