Us-2 Us-141 over E&ls Rr
Fair Condition94 years old6,759 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Dickinson |
| Location | 0.8 Mi E Of Wisc ST Line |
| Carries | Us-2 Us-141 |
| Crosses | E&ls Rr |
| Coordinates | 45.86520, -88.06578 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 107.0 ft (32.6 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 365.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1932 (reconstructed 1974) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,759 (2007) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002179 |