M-69|co HWY 569 over E Br Sturgeon River
Fair Condition95 years old553 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Dickinson |
| Location | 2 Mi E Of Foster City |
| Carries | M-69|co HWY 569 |
| Crosses | E Br Sturgeon River |
| Coordinates | 45.96545, -87.69797 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 140.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 553 (2007) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002189 |