County HWY 569 over E Br Sturgeon River
Poor Condition81 years old453 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Dickinson |
| Location | Foster City |
| Carries | County HWY 569 |
| Crosses | E Br Sturgeon River |
| Coordinates | 45.96549, -87.74222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.8 ft (10.6 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 98.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1945 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 453 (2020) |
| Truck Traffic | 27% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002202 |