County HWY 573 over Sturgeon River
Fair Condition81 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Dickinson |
| Location | 0.5 Mi N Of Loretto |
| Carries | County HWY 573 |
| Crosses | Sturgeon River |
| Coordinates | 45.79005, -87.81662 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.4 ft (16.9 m) |
| Max Span | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 150.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1945 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002194 |