Us-2 over Sturgeon River
Good Condition23 years old5,743 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Dickinson |
| Location | 1.0 Mi W Of Loretto |
| Carries | Us-2 |
| Crosses | Sturgeon River |
| Coordinates | 45.77675, -87.82698 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 115.8 ft (35.3 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1046.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,743 (2007) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000002182 |