M-43 over Mud Creek
Fair Condition77 years old3,660 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 2.3 Mi W Of Sunfield |
| Carries | M-43 |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 42.75592, -85.04180 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.8 ft (10.3 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 137.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,660 (2007) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002225 |