M-50 over Sebewa Drain
Fair Condition92 years old2,443 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 5.5 Mi SE Of Barry Col |
| Carries | M-50 |
| Crosses | Sebewa Drain |
| Coordinates | 42.71623, -84.99060 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Area | 122.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1934 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,443 (2007) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 325 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002231 |