M-43 over Sebewa Drain
Fair Condition77 years old4,192 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 2.0 Mi E Of Sunfield |
| Carries | M-43 |
| Crosses | Sebewa Drain |
| Coordinates | 42.75563, -84.95722 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 36.7 ft (11.2 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 157.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,192 (2007) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002226 |