Tupper Lake Road over Sebewa Creek
Fair Condition53 years old140 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 0.75 Miles S Of Sebewa |
| Carries | Tupper Lake Road |
| Crosses | Sebewa Creek |
| Coordinates | 42.78493, -84.94995 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 151.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 140 (2008) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004059 |