Base Line HWY over I-69
Fair Condition54 years old126 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 2.4 Mi SW Of Olivet |
| Carries | Base Line HWY |
| Crosses | I-69 |
| Coordinates | 42.42572, -84.95617 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 472.4 ft (144 m) |
| Max Span | 93.2 ft (28.4 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 1771.2 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 126 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002251 |