Butterfield Hy M78 over I-69
Fair Condition54 years old4,432 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 1.4 Mi SW Of Olivet |
| Carries | Butterfield Hy M78 |
| Crosses | I-69 |
| Coordinates | 42.43664, -84.95266 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 474.7 ft (144.7 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Area | 2228.4 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,432 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002252 |