I-69 Bl over I-69
Fair Condition55 years old4,432 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 3.0 Mi S Of Charlotte |
| Carries | I-69 Bl |
| Crosses | I-69 |
| Coordinates | 42.51559, -84.83587 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 500.7 ft (152.6 m) |
| Max Span | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 2319.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,432 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002255 |