Five Point Highway over I-69
Fair Condition54 years old250 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 5.6 Mi NE Of Olivet |
| Carries | Five Point Highway |
| Crosses | I-69 |
| Coordinates | 42.50960, -84.84392 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 523.0 ft (159.4 m) |
| Max Span | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 1960.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (1988) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002260 |