I-69 SB over Gtw Rr& Billwood HWY
Fair Condition37 years old15,001 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 4.0 Mi NE Of Potterville |
| Carries | I-69 SB |
| Crosses | Gtw Rr& Billwood HWY |
| Coordinates | 42.66927, -84.68252 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 247.0 ft (75.3 m) |
| Max Span | 145.0 ft (44.2 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 1084.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,001 (2007) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002265 |