Davis HWY over I-69
Fair Condition37 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 4.0 Mi NE Of Potterville |
| Carries | Davis HWY |
| Crosses | I-69 |
| Coordinates | 42.68293, -84.67832 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 330.7 ft (100.8 m) |
| Max Span | 170.6 ft (52 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 1270.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (1982) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002278 |