I-96 E To I-496 E over I-96
Fair Condition57 years old17,512 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 3.5 Mi W Of Lansing |
| Carries | I-96 E To I-496 E |
| Crosses | I-96 |
| Coordinates | 42.71640, -84.66895 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 223.8 ft (68.2 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 722.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,512 (2018) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002289 |