Millet Road over I-69 NB
Fair Condition37 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 1.5 Mi S I-496 |
| Carries | Millet Road |
| Crosses | I-69 NB |
| Coordinates | 42.69756, -84.66770 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 194.6 ft (59.3 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 1103.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (1982) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002281 |