Linn Road over Deer Creek
Good Condition58 years old2,489 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | 1.5 Mi SW Of Williamston |
| Carries | Linn Road |
| Crosses | Deer Creek |
| Coordinates | 42.67321, -84.29182 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 51.5 ft (15.7 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 183.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,489 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003887 |