Noble Road over Deer Creek
Poor Condition101 years old490 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | 2.1 Mi SW Of Williamston |
| Carries | Noble Road |
| Crosses | Deer Creek |
| Coordinates | 42.65886, -84.28850 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 66.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 490 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003921 |