Willoughby Road over Sycamore Creek
Good Condition15 years old1,560 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | 2.1 Mi NE Of Holt |
| Carries | Willoughby Road |
| Crosses | Sycamore Creek |
| Coordinates | 42.65488, -84.47868 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 82.7 ft (25.2 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 245.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,560 (2010) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003890 |