Hoxie Road over Wolf Creek
Fair Condition116 years old50 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | 0.6 Mi NE Of Bell Oak |
| Carries | Hoxie Road |
| Crosses | Wolf Creek |
| Coordinates | 42.73580, -84.17496 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 58.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1910 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2019) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 7 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003907 |