River RD over Colorado River
Fair Condition45 years old210 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | La Paz |
| Location | 13.4 Mi S Of I-10 |
| Carries | River RD |
| Crosses | Colorado River |
| Coordinates | 33.41250, -114.65790 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 399.9 ft (121.9 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 816.7 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 210 (2020) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10618 |