Zimmer Road over Red Cedar River
Fair Condition13 years old1,950 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | 2 Mi NW Of Williamston |
| Carries | Zimmer Road |
| Crosses | Red Cedar River |
| Coordinates | 42.70646, -84.31424 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 171.6 ft (52.3 m) |
| Max Span | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 611.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,950 (2013) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003924 |