Jolly Road over Sycamore Creek
Fair Condition34 years old15,500 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | In The City Of Lansing |
| Carries | Jolly Road |
| Crosses | Sycamore Creek |
| Coordinates | 42.68297, -84.52126 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 142.1 ft (43.3 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Area | 835.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,500 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003929 |