Cavanaugh Road over Sycamore Creek
Fair Condition36 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | In The City Of Lansing |
| Carries | Cavanaugh Road |
| Crosses | Sycamore Creek |
| Coordinates | 42.69012, -84.52964 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Area | 355.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2015) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003930 |