Elm Street over Grand River
Good Condition23 years old950 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | In The City Of Lansing |
| Carries | Elm Street |
| Crosses | Grand River |
| Coordinates | 42.72193, -84.55352 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 174.2 ft (53.1 m) |
| Max Span | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Width | 65.3 ft (19.9 m) |
| Deck Area | 1056.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 950 (2011) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003935 |