E Elm Street over Red Cedar River
Poor Condition46 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | In The City Of Lansing |
| Carries | E Elm Street |
| Crosses | Red Cedar River |
| Coordinates | 42.72189, -84.54886 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 128.6 ft (39.2 m) |
| Max Span | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 505.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2011) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003936 |