N Martinlutherking over Grand River
Fair Condition66 years old9,625 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | In The City Of Lansing |
| Carries | N Martinlutherking |
| Crosses | Grand River |
| Coordinates | 42.75603, -84.56756 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 441.9 ft (134.7 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Area | 2478.5 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,625 (2006) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003944 |