N Grand River over Grand River
Good Condition102 years old3,815 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | In The City Of Lansing |
| Carries | N Grand River |
| Crosses | Grand River |
| Coordinates | 42.74991, -84.55527 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 202.1 ft (61.6 m) |
| Max Span | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 843.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1924 (reconstructed 1979) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,815 (2009) |
| Truck Traffic | 34% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003947 |